COPE om waterstoftechnologie op te schalen

Bekijk volledige foto
Vlnr: Tara van Abkoude (TNO), Gijs Postma (Ministerie van EZK), Ed Buddenbaum (GroenvermogenNL), Sjaak van Loo (TNO).

Om de ontwikkeling rondom waterstof te versnellen, lanceerde een aantal partijen tijdens de World Hydrogen Summit de COPE. Dit zogenaamde Community of Practice for Electrolysis platform brengt bedrijven, onderzoekers en testfaciliteiten samen om waterstoftechnologie sneller en slimmer te testen en op te schalen.

Community of Practice Electrolysis

De elektrolysetechnologie ontwikkelt zich snel maar de stap van laboratorium naar grootschalige toepassing blijft complex en kostbaar. Het ontbreekt vooral aan goede testmogelijkheden en gezamenlijke standaarden. 

COPE moet daarin verandering brengen. Het platform helpt bedrijven en onderzoekers de juiste testfaciliteiten te vinden en stimuleert samenwerking rond testdata, levensduuronderzoek en testmethodes. Ook wil het bestaande testlocaties beter met elkaar verbinden om beschikbare infrastructuur slimmer te benutten. 

Testprotocollen

De komende periode richt COPE zich op het ontwikkelen van gezamenlijke testprotocollen, het in kaart brengen van beschikbare testcapaciteit en het verbeteren van afspraken over data-uitwisseling en samenwerking. Het publiceerde al een eerste inventarisatie van bestaande testfaciliteiten in een paper.

Samenwerking

“Groene waterstof opschalen vraagt om samenwerking in testen over de hele keten heen”, zegt Thijs de Groot, Professor Electrochemical Engineering aan de TU Eindhoven. Hij ziet nog volop ontwikkeling in de sector. “Eigenlijk zijn alle waterstoffabrieken in aanbouw nog demonstratieprojecten. Daar testen ze in feite op grote schaal.” 

Volgens De Groot kunnen bedrijven en onderzoekers sneller leren door kennis en praktijkervaringen beter te delen. “Bijna elk grootschalig elektrolyseproject duurt langer dan vooraf werd ingeschat. Als we onvoldoende kennis en data delen, lopen we het risico steeds opnieuw dezelfde fouten te maken.”

HyPRO

Vooral onderzoek naar levensduur, betrouwbaarheid en degradatie van elektrolysers verdient volgens hem meer aandacht. “Universiteiten kunnen zulke langdurige praktijktesten niet zelf uitvoeren zoals bedrijven dat met hun installaties wel kunnen. Zonder die praktijkdata weten we simpelweg niet goed waarom elektrolysers kapot gaan en hoe snel dat gebeurt.” 

Ook op het gebied van testmethodes ziet hij verbetermogelijkheden. “Er bestaat nog geen goede standaard en iedereen is nog zoekend.”

COPE moet daarom ook bijdragen aan meer harmonisatie van testprotocollen en betere samenwerking tussen bedrijven, kennisinstellingen en bestaande initiatieven zoals HyPRO. 

Sterk testecosysteem

GroenvermogenNL en TNO noemen samenwerking essentieel om groene waterstof sneller betaalbaar en schaalbaar te maken. “Opschaling vraagt om meer dan alleen technologie, aldus Ed Buddenbaum van GroenvermogenNL. “Het vraagt om een sterk ecosysteem waarin bedrijven kunnen testen, leren en samenwerken.”

Tara van Abkoude van TNO vult aan: “Geen enkele partij kan deze markt alleen ontwikkelen. Met COPE creëren we een platform waar partijen niet alleen kennis delen maar ook samen implementeren en uitvoeren.” 

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Met PompNL Digitaal lees je onze beste artikelen over belangrijke ontwikkelingen over pompsystemen, procesoptimalisaties en hun toepassing. Digitaal artikelen zijn alleen toegankelijk voor abonnees van PompNL. Neem nu een abonnement voor maar 5,66 per maand!