
Als ondernemer en techneut is het iets om gek van te worden, de ‘papieren tijger’. Eindeloze stapels papier die gelezen, begrepen en getekend moeten worden om maar een vinkje te kunnen zetten in het kwaliteitssysteem. Of het nu gaat over in-/verkoopvoorwaarden, codes of conduct of complete
bedrijfsinventarisaties die ingevuld moeten worden voor je ook maar een pomp kunt inkopen of verkopen, het gaat soms nergens meer over.
De bedrijfsvoering in Nederland lijkt soms steeds meer de kant op te gaan van de grote ‘Cover-my-ass-show’ die in onder andere de Verenigde Staten al jarenlang gevoerd wordt. Ik vraag me af of dit de juiste koers is voor zakelijk Nederland, dat groot is geworden door daadkracht en ondernemerschap.
Verantwoorde wijze
Natuurlijk moeten er afspraken gemaakt worden en is het handig dat er wat op papier staat, maar volgens mij gaat er iets mis als er in de tender voor een complex meetsysteem nog maar anderhalve pagina gewijd wordt aan de technische specificaties en 67 (!!!) aan voorwaarden, condities en
garanties.
Natuurlijk willen wij geen pompen in- en verkopen die gemaakt zijn door kinderhandjes, van metalen die uit landen komen waar het hele milieu verziekt wordt. Natuurlijk zorgen we dat het eindproduct werkt, zoals de bedoeling is. Natuurlijk moet er op tijd betaald worden. Maar dit moet je doen omdat je op een verantwoorde wijze met je eigen bedrijfsvoering bezig bent, en niet omdat je ergens een vinkje moet zetten.
Jachttrofee
Wat zou het toch mooi zijn als we als bedrijfsleven weer uitsluitend bezig zijn met zaken die er toe doen, waar afspraak weer afspraak is en waar we denken aan leven en laten leven. Laat de concurrentie in andere culturen maar investeren in irrelevantie bijzaken. Het is toch veel te gemakkelijk om zelf ook te vervallen in het op papier dichttimmeren van de bedrijfsrisico’s?
Goed ondernemerschap heeft dit niet nodig en samen is de (concurrentie) strijd prima te winnen. Zeker als we de kosten die de papieren tijger met zich meebrengt, investeren in het verbeteren van ons product
of onze bedrijfsvoering. De enige jachttrofee waar iedereen trots op kan zijn als deze aan de muur
hangt, is de papieren tijger…
Marnix Landkroon, directeur Convergence Industry