Ga naar hoofdinhoud

RVO geeft zeven praktische oplossingen voor netcongestie

Bedrijven die een elektriciteitsaansluiting willen of meer elektriciteit willen gebruiken, komen steeds vaker op een wachtlijst bij netbeheerders. In een onderzoeksrapport brengt Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) succesvolle praktijkvoorbeelden in beeld met zeven praktische oplossingen voor bedrijven. 

Netcongestie

Door de overstap van fossiele  op duurzame energie (energietransitie) neemt de vraag naar elektriciteit in Nederland toe. Op piekmomenten ontstaat dan file op het elektriciteitsnet: netcongestie. Netbeheerders moeten steeds vaker bedrijven die (extra) elektriciteit aanvragen, op een wachtlijst zetten.

Netbeheerders werken hard aan uitbreiding van het elektriciteitsnet maar dat kost tijd en geld. In de tussentijd kunnen bedrijven beter efficiënter en bewuster omgaan met de ruimte op het net.

Zeven oplossingen

RVO vroeg adviesbureau Merosch en onderzoeksbureau CE Delft verschillende mogelijkheden te onderzoeken. In het rapport staan zeven oplossingen gebaseerd op 49 succesvolle praktijkvoorbeelden van bedrijven uit verschillende sectoren. 

  • Sturen op energieverbruik van apparaten.
  • Opgewekte elektriciteit opslaan.
  • Elektriciteit omzetten naar andere energievormen.
  • Minder verbruiken bij een overbelast net (capaciteitsbeperkend contract).
  • Netaansluiting delen (cable pooling).
  • Opgewekte elektriciteit direct leveren aan een grote afnemer.
  • Een contract samen met andere bedrijven (groepscontract) afsluiten.

Meeste kansen

Het rapport laat de potentie van de oplossingen zien voor Nederland tot 2030 en de verwachte kosten per oplossing voor bedrijven. Veel potentie zit in de mogelijkheden die bedrijven individueel kunnen oppakken. De kosten van alle oplossingen voor de afname van elektriciteit liggen voor bedrijven over het algemeen lager dan de kosten die zij moeten maken door de netcongestie.

Bedrijven kunnen ook samen aan de slag (collectief). Als collectieve oplossingen met grote kansen noemt het rapport: een bestaande netaansluiting delen met twee gebruikers (‘cable pooling’) of het afsluiten van groepscontracten (‘energiehub’).  

Prioriteiten

De onderzoekers concluderen dat ondernemers het beste kunnen beginnen met de oplossingen die zij zelf, individueel, kunnen oppakken. Daarvoor moeten ze eerst hun elektriciteitsverbruik in kaart brengen. Ook de benodigde capaciteit in de toekomst. Met het verbruiksprofiel (tijdstip van verbruik) in de hand kun je kijken naar flexibel stroomverbruik, dus of een deel van de elektriciteit op een ander moment kunt gebruiken.

Verder raadt het onderzoek ondernemers aan om bij de netbeheerder te vragen naar capaciteitsbeperkende contracten en groepscontracten.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Met PompNL Digitaal lees je onze beste artikelen over belangrijke ontwikkelingen over pompsystemen, procesoptimalisaties en hun toepassing. Digitaal artikelen zijn alleen toegankelijk voor abonnees van PompNL. Neem nu een abonnement voor maar 4,95 per maand!